Find our new content and programs at www.generationnation.org

Thursday, November 10, 2011

Thank you teachers, students and community volunteers!


Teachers, parents, students and community volunteers play a big role in using the election to educate children and youth about government, civic participation and decision-making - thank you for helping to make the Kids Voting election program possible each year.

Thousands of students experienced elections at over 60 schools and 80 polling places. 500+ teens enjoyed service-learning and gave every student the opportunity to vote!

SERVICE-LEARNING
Student captains and volunteers representing schools including:
  • Marie G Davis
  • West Mecklenburg
  • Harding
  • Cato Middle College
  • Myers Park
  • East Mecklenburg
  • Rocky River
  • Butler
  • Independence
  • Providence
  • Vance
  • Ardrey Kell
  • North Mecklenburg
  • South Mecklenburg
  • Mallard Creek
  • Olympic
  • Performance Learning Center
  • Hough
  • JM Alexander
  • Northeast Middle
  • Randolph
  • KIPP Charlotte
  • Providence Day
  • Covenant Day
  • Country Day

EARLY VOTING OCTOBER 28-30 AND NOVEMBER 5
(Site and volunteer leader or sponsoring group)
  • Beatties Ford Library - Delta Debutantes 2012
  • Independence Regional - Desiree Kindley and friends
  • Matthews Library - Butler Key Club
  • Morrison Regional - Maya Fleming and friends
  • Mt Island Library - Delta Sigma Theta Alumnae
  • North County Regional - Sarah Kerman and friends
  • South County Regional - Jack and Jill of South Charlotte
  • Steele Creek Library - Karishma Desai and friends
  • University City Regional - Anh Doan and friends 
  • West Boulevard Library - Delta Sigma Theta Alumnae

ELECTION DAY, NOVEMBER 8
(Site and volunteer leader or sponsoring group) 


NORTH MECKLENBURG
  • North County Regional Library - Sarah Kerman and friends
  • Bradley Middle School - Danielle Miller and friends
  • JM Alexander Middle - Morgan Honeycutt/JM Alexander
  • Hornets Nest Elementary - Victoria Pittman and friends
  • Huntersville Elementary - Jack Manchester and friends

NORTH CHARLOTTE, NORTHEAST CHARLOTTE, UNIVERSITY CITY
  • Cole Memorial Methodist - Vance JROTC
  • Greenville AME  - Vance JROTC
  • Hickory Grove North - Ellington Green and friends
  • Highland Renaissance - Performance Learning Center
  • Joseph W Grier Academy  - Vance JROTC
  • Mallard Creek Rec Center - Javon Bennett and friends
  • Nathaniel Alexander  - Vance JROTC
  • Northridge Middle - Tiffany Carter and friends
  • Reedy Creek Elementary - Demetris Johnson and friends
  • Turning Point Academy - Vance JROTC
  • University City Library - Anh Doan and friends
  • University City Methodist - Vance JROTC

WEST CHARLOTTE, NORTHWEST CHARLOTTE
  • Allenbrook Elementary - Alicia Morrison and friends
  • Coulwood Middle - Karen Summers and friends
  • Marie G Davis - Marie G Davis Students/Veronica Peeler
  • McCrory YMCA - Delta Sigma Theta Alumnae
  • Oaklawn Elementary - Kimberly Wiley and friends
  • St Marks United Methodist - Delta Sigma Theta Alumnae
  • Southview Rec Center - Cedric Cook, Boys and Girls Club
  • Tuckaseegee Elementary - Angel Lennon and friends/West Mecklenburg HS
  • Wallace Pruitt Rec Center - Wallace Pruitt Rec Center/Blanche Penn
  • West Charlotte Rec Center - Delta Sigma Theta Debutantes 

CENTRAL CHARLOTTE
  • Covenant Presbyterian - Blaine Sanders and friends
  • St Johns Baptist - Elizabeth Wright and friends
  • First Ward Elementary - National Assn of University Women, Charlotte branch
  • Highland Renaissance - Performance Learning Center

 SOUTH CHARLOTTE, SOUTHPARK, MYERS PARK
  • Christ Episcopal Church - Providence Day
  • Church at Charlotte - Providence Day
  • Forest Hills Church- Shauna Rust and friends
  • Myers Park High School - Polumi Banerjee and friends
  • Providence United Methodist - Providence Day
  • Randolph Middle - Randolph Middle School/Karishma Desai
  • Scottish Rites Masonic - Mereidth Ellis and friends
  • St Johns Episcopal - Charlotte Country Day Aquilifer
  • St Paul United Methodist - Kimberly Little and friends
  • Westminster Presbyterian - Betsy Williamson and friends

SOUTH CHARLOTTE, BALLANTYNE, SOUTHWEST CHARLOTTE, PINEVILLE, SOUTH MECKLENBURG
  • Aldersgate United Methodist - Sonny Jackson/Aldersgate Cub Scouts
  • Belle Johnston Center - Dylan Stewart and friends
  • Candlewyck Baptist- Emily DeZubay and friends
  • Community House Middle- Ardrey Kell HS/Harsha Pinnamanju
  • Harrison United Methodist - Aaron Whetstone and friends
  • Lansdowne Elementary - Providence Day School
  • Living Savior Lutheran - Boy Scout Troop 165
  • McKee Rd Elementary - McKee Rd PTA
  • Olympic High School - Renaissance National Honor Society/Ashley Porven
  • Providence Presbyterian - Luke Miller and friends
  • Sardis Presbyterian - Providence Day School
  • South Mecklenburg HS - South Meck Key Club
  • St Matthew Catholic - Ardrey Kell HS
  • St Stephen Methodist - Providence Day School
  • Waddell Language Academy - Bobbi Nguyen and friends
  • William Davie Park - Hank Greenberg AZA/Daniel Willenzik 

SCHOOLS WITH 100+ STUDENTS PARTICIPATING IN ON-CAMPUS LEARNING OPPORTUNITY AND OTHER INVOLVEMENT 
(School and teacher leader serving as Kids Voting School Representative)

  • Albemarle Road – Marie Pacini
  • Ardrey Kell -Robin Dorfer
  • Bain – Beth Kerr
  • Barringer - April Mondanaro
  • Berewick – Erin Pugh
  • Bruns Avenue - Sonja Brown
  • Carmel - Patty Nelson
  • Chantilly – Steve Knickerbocker
  • Cornelius – Bethany Davis
  • Cotswold – Julie Jones
  • Crestdale –Brenda Thompson
  • Croft Community - Thai Williams
  • Crown Point -Lynn Miller
  • David Cox Rd - Patti Eagleburger
  • Davidson- Troy Gray
  • Dilworth - Stephanie Beran
  • Elizabeth Lane – Emma Juncadella
  • Elon Park –Lydia Upchurch
  • Greenway Park - Lisa Milavec
  • Hawk Ridge –Luci Unferth
  • Highland Creek- Erin Bullis
  • Hopewell- David Jensen
  • Huntersville- Lin McAuley and Stephanie Broyles
  • Huntingtowne Farms - Tracy Kennedy
  • Irwin Academic Center – Susan Selby and Dionne Bailey
  • JM Alexander - Morgan Honeycutt
  • JV Washam- Debbie Brown and Linda Linfoot
  • Kennedy - Matthew Moran
  • KIPP Charlotte – Rashid Williams
  • Lansdowne - Ronald Stephany
  • Lebanon Road- Susan Blomberg
  • Marie G Davis -Roderic Brace, Donna Alexander and Veronica Peeler
  • Martin Luther King -Janice Mundy
  • McAlpine - Amanda Pruitt
  • McKee Road - Debbie Mathews
  • Merry Oaks - Andrea Flood
  • Metro School – Shannon Martin
  • Myers Park Traditional – Bonnie Wilkie and Mary Ashley Davino
  • Nathaniel Alexander - Kristin Retort
  • Nations Ford - Carole Kiser and Jennifer Foulke
  • Northeast - Keith Marwitz
  • Northridge - Bridgett Wiley
  • Performance Learning Center - Andrena Goodwin
  • Phillip O'Berry – Sarah Hatter
  • Pinewood - Kristyn Walgren
  • Polo Ridge - Jillian Richard
  • Providence Day – Ted Dickson
  • Providence Spring - Jan Siciliano
  • Quail Hollow - Jeffrey Lee
  • Randolph - Michael White
  • Ridge Road - LaToya Howell and John Nabors
  • River Gate - Tia Taylor
  • Sedgefield - Siobhan Havlik
  • Selwyn - Katie Patton
  • Shamrock Gardens - Robin Tench
  • Socrates Academy – Shea Short
  • Sterling - Jean Konzelmann
  • Stoney Creek - Andrea Grisby
  • Torrence Creek - Christine Peachey
  • Tuckaseegee - Marcy Myers
  • University Park Creative Arts -Yolanda Labran-Gooden and Lynn Hudson
  • Vance – Duane Orr
  • Westerly Hills - Beverly Stewart
  • Whitewater Academy – Carolyn Singleton
Note: Many other schools were involved in the civic learning opportunity through additional educational activities. Let us know how you were involved!